II Cz 259/14 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze z 2014-04-08
Sygn. akt II Cz 259/14
POSTANOWIENIE
Dnia 8 kwietnia 2014 r.
Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze Wydział II Cywilny Odwoławczy
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSO W. Damaszko/spr/
Sędziowie: SSO M. Lechowska
SSO A. Izydorczyk
po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2014 r. w Jeleniej Górze
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa R. B.
przeciwko K. S., D. S. i J. S.
o zwolnienie zajętego przedmiotu spod egzekucji
na skutek zażalenia powoda
na zarządzenie Przewodniczącego w Sądzie Rejonowym w Lubaniu
z dnia 7 marca 2014 r., sygn. akt IIIRC 33/14
p o s t a n a w i a:
zażalenie oddalić.
UZASADNIENIE
Przewodniczący w Sądzie Rejonowym w Lubaniu zaskarżonym zarządzeniem zwrócił pozew R. B. o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji wobec nieuzupełnienia - w zakreślonym mu terminie - jego braków formalnych poprzez dołączenie dwóch odpisów pozwu, wskazanie adresów pozwanych i przedłożenie dowodu rejestracyjnego zajętego ciągnika.
Zaskarżając to zarządzenie powód wskazał, że nie doręczono mu awiza przesyłki pocztowej, która zawierała wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu. Na tej podstawie domagał się uchylenia zaskarżonego zarządzenia.
Sąd Okręgowy zważył co następuje:
Zażalenie jest nieuzasadnione.
Zarządzenie Przewodniczącego wzywające powoda do uzupełnienia braków formalnych pozwu w zakresie odpisów pozwu i wskazania adresu pozwanych było prawidłowe, bowiem bez ich uzupełnienia nie sposób było nadać sprawie biegu. Stosownie do treści art. 130§ 1 i 2 k.p.c. jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.
Natomiast nie można uznać za brak formalny pozwu niedołączenie dowodu własności ruchomości. Niewykazanie przysługującego powodowi prawa do rzeczy skutkuje oddaleniem powództwa, a nie zaś zwrotem pozwu.
W niniejszej sprawie powód podnosił, że nie otrzymał wezwania do uzupełnienia braków formalnych pozwu. Stosownie do art. 139 § 1 k.p.c. w razie niemożności doręczenia przesyłki adresatowi bezpośrednio pismo należy złożyć w placówce pocztowej operatora umieszczając zawiadomienie (awizo ) o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem gdzie i kiedy pismo pozostawiono, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć.
Powyższe warunki formalne zostały spełnione, bowiem przesyłka była dwukrotnie awizowana. Powód mieszka pod wskazanym przez niego adresem i odbierał inne pisma procesowe. W zażaleniu nie wskazywał, aby w okresie gdy wezwanie o usunięcie braków pozwu było mu wysyłane nie przebywał w swoim miejscu zamieszkania. Należało zatem przyjąć, że istniały podstawy do zwrotu pozwu .
Z powyższych względów Sąd Okręgowy, na podstawie art. 385 k.p.c. i 397 § 2 k.p.c., orzekł jak w sentencji.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze
Osoba, która wytworzyła informację: W. Damaszko, M. Lechowska , A. Izydorczyk
Data wytworzenia informacji: